Bağcılar Devlet Hastanesi, Merkez, Dr. Sadık Ahmet Cd No:5, 34200 Bağcılar/İstanbul

El Yumuşak Doku Rekonstrüksiyonu

El ve Mikrocerrahi

El yaralanmasında tedavi şekli, elin yaralanma şiddetine göre, yaralanmadan sonra geçen süreye, yaranın kirlenme oranına göre değişebilir. Bu durum özellikle tendon ve sinir kesileriyle birlikte olan yaralanmalar daha da önem kazanır. Tedavi prensiplerinin belirlenmesi için çeşitli protokoller ortaya konduğu halde halen geçerli olan, tüm tedavi yöntemlerinin bilinerek her yaralanmaya göre en uygun modeli çok hızlı seçmek şeklindedir. En önemli prensip, uygulanan tedavi metodunun elin mümkün olan en yüksek derecede eski işlevine veya ona yakın bir fonksiyona kavuşturulmasıdır.

Acil cerrahi müdahale için tanı:

En sık karşılaşılan basit tendon kesileridir. Tendon, kas ile kemik arasında uzanan bröz beyaz renkli şerit ya da bant şeklinde yapıdır. Kasın kasılması ve kısalması ile oluşan hareket kuvvetini tendon kemiğe aktarır. Kemik ise bağlı olduğu eklem üzerinden hareket eder. Tendon kesildiği zaman bu hareket iletilemez. Ancak bu hareketin kemiğe iletilmesinde başka faktörler de etkilidir. Bunlar, kemik dokunun bütünlüğü, eklemin durumu, üzerindeki deri örtüsünün bütünlüğü ve kasa hareket sinyallerini ileten sinirin bütünlüğü gibi faktörlerdir. Bu nedenle tendon işlevinin tam olması için bütün diğer faktörlerin de sağlıklı durumda olması şarttır. Yine kopan sinir, damar yapılarının ayırıcı tanısı yapılır. Kısacası hasar tespit yapılır. Amputasyon yani uzuv kaybı varsa kopan parçanın eski yerine dikilebilmesi kısaca rekonstrüksiyonu için gereken özen çok önemlidir yine.

Ameliyat sonrası ne beklenir?

Ameliyat sonunda pansumanla sarılan el özellikle onarılan tendonla ilgili eklemlerin tendon, sinir ve damarlar iyileşene kadar bir süre hareketsiz tutulması gerekir. Ancak belli bir süre sonra ilgili eklemlere pasif hareket başlatılır. Pasif hareket, hastanın tendonunu kendisi istemli değil, dıştan uygulanan yay veya lastik kuvveti ile yaptırılır. Bu hareket tendonun etraf dokulara yapışmasını önlediği gibi, tendonun yolu üzerindeki eklemlerin çalıştırılarak sağlığını kazanmasını amaçlar. Sonraki evre ise cerrahın belirleyeceği sürede başlatılan aktif hareketlerdir. Aktif hareket, hastanın istemli olarak tendonu, dolayısıyla ilgili parmakları veya eli oynatmasıdır. Ameliyat sonrasında hasta fizik tedavi uzmanı ile birlikte takip edilir. Tendon üzerinde yeterli iyileşme olmadan erken devrede hareket uygulanması kopmalara neden olabilir bu nedenle ameliyat sonrası takip önem kazanır.