Bağcılar Devlet Hastanesi, Merkez, Dr. Sadık Ahmet Cd No:5, 34200 Bağcılar/İstanbul
Bağcılar Devlet Hastanesi, Merkez, Dr. Sadık Ahmet Cd No:5, 34200 Bağcılar/İstanbul

Sağlıklı Beslenme ve Diyet

Beslenme, anne karnından hayatın sonuna kadar büyüme, yaşamın sürdürülmesi, sağlığın korunması ve mutlu bir ömür geçirilmesi için gerekli olan etmenlerin başında gelir. Yetersiz ve dengesiz beslenme çocuklarda büyüme gelişme geriliğinden raşitizme, yetişkinlerde diyabete, diş çürümelerine, saç dökülmelerine, kalp damar hastalıklarına kadar birçok hastalığın oluşmasına zemin hazırlar.

Toplumumuzda sık rastlanan ve dünyada ölüm nedenleri konusunda birinci sırayı alan şişmanlık konusunda da kişiye özel diyet programlarının oluşturulması büyük önem taşır. Merkeze başvuran hastalar ile beslenme uzmanı birebir görüşme yapar. Kilo yapan etkenler tespit edilir ve kiloların tekrar geri alınmaması için, hasta ile birebir iletişim ile eğitim verilir.

Birebir görüşme esnasında hastanın “Beden Kitle Endeksi” hesaplanır. Ölçüm sonucunda hastanın vermesi gereken kilo hesaplanır. Her hafta bir kilo verecek şekilde program düzenlenir. Örneğin, 12 kilo vermesi gereken bir hasta için 12 haftalık bir beslenme programı hazırlanır. Her hafta hasta düzenli olarak tespit edilir. Yağ ve kas oranları yeniden belirlenir. Metabolizmayı şaşırtmak amacıyla her hafta diyet listesi yenilenir.

Zayıflamada her bireyin yaşam koşulları, fiziksel aktivitesi, beslenme alışkanlıkları dikkate alınarak kişiye özel diyet hazırlanması şarttır.

Şişmanlık (Obezite)

Şişmanlık günümüzde sık rastlanan ve giderek artan ciddi bir sağlık sorunudur.

Besinlerle alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması nedeniyle vücutta yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Şişmanlık, diyabet, kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon, kolesterol, solunum ve sindirim sistemi hastalıkları, kemik ve eklem hastalıkları, adet düzensizlikleri, kısırlık, iktidarsızlık, karaciğer ve safra kesesi hastalıkları vb. gibi birçok rahatsızlığa zemin hazırlar.

Son zamanlarda şişmanlığın daha sık görülmesi, eğitim seviyesinin artması hatta medyanın da zayıf kişileri özenilecek modeller olarak lanse ederek sık sık gündeme getirmesiyle güzel anlayışın değişmiş, zayıf olmak özellikle kadınlarda mecburiyet haline gelmiştir.

Daha sağlıklı ve uzun bir yaşam ve ideal görünüm için diyet uzmanı kontrolünde hazırlanmış yeterli ve dengeli beslenme programı şarttır. Gelişigüzel hazırlanmış diyetleri uygulamak geri dönüşü olmayan önemli hastalıklara sebep olabilir.