Bağcılar Devlet Hastanesi, Merkez, Dr. Sadık Ahmet Cd No:5, 34200 Bağcılar/İstanbul

Ozon Terapi

Ozon terapi, insanın vücuduna alabileceği en doğal doping yöntemlerindendir. Birinci Dünya Savaşı’nda Hitler’in kendi askerlerine savaş ortamında dirençli olmaları için uygulattığı söylenen bir tedavi yöntemidir. Dolayısıyla dünyada yaklaşık 100 yıldır kullanılır. Son 20-25 yıldır Avrupa’da ve Türkiye’de sıkça kullanılan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Saç tedavisinde ozon terapisi de sık başvurulan ve çok olumlu etkiler yaratan bir yöntemdir. Saç köklerini uyarır, saç hücrelerini besler ve dökülmesine engel olur.

Ozon Terapi Nedir?

Ozon, O3 demektir. Halk arasında süper oksijen olarak bilinir. Ozon, yaylada yağmurdan sonra meydana gelen bir gazdır. Ozon gazı sayesinde yayladaki insanların yaşlanması yavaşlar. Bu nedenle yaylada yaşayan insanların 100-120 yaşına kadar yaşaması şaşırtıcı değildir. Şehir hayatında yaşayan insanlar sürekli ve düzenli yaylaya gidemediği için ozon damardan ya da nazal olarak merkezlerde verilir. Ozon, aynı zamanda anti-aging amacıyla da kullanılır. Ozon terapinin kullanıldığı alanlardan biri de saç bölgesidir. Saç derisinde saçların azaldığı bölgeye ya da tamamen saçsız deriye uygulanır. Ozon tedavisi ile kılcal damarlardaki kan akışı artar. Oksijenlenmenin etkisiyle saç üretimi de yavaş yavaş artar.

Ozon Terapi Nasıl Yapılır?

Esteworld’de majör ozon terapisi kullanılır. Hastanın kanına yaklaşık olarak 100-150 cc ozon verilir. Ozonla mayalanmış olan kan yavaş yavaş hastaya geri uygulanır. Ozon kırmızı ve beyaz kan hücrelerini oluşturan maddelerle reaksiyona girer ve böylelikle metabolizmayı hızlandırır. İşlem toplamda 20 dakika sürer. Haftada bir seans önerilir. 10 seans yapması 1 kür kabul edilir. İhtiyaca göre bu tedavi haftada iki ya da üç seans olarak verilir.

Strese bağlı yoğun yorgunluğu olan kişilere, bahar yorgunluğu çekenlere uygulanması büyük fayda sağlar. Bahar aylarında insan vücudu da tabiatın bir parçası olduğu için vücut yenilenme sürecine girer. Bu nedenle kaçınılmaz bir yorgunluk oluşur. İlkbahar ve sonbaharda 5’er seans uygulanacak ozon terapi hem yorgunluğu alır, hem kişinin enerjisini yükseltir hem de vücudun hızla onarılmasını sağlar.

Ozon Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Stres ve yorgunluğa karşı sağladığı yararların yanı sıra ozon terapisi aşağıdaki konularda da faydalıdır:

  • Erkeklerde özellikle 40 yaşından sonra görülebilen cinsel performans azalmasına karşı etkindir. Ozon terapi sonrası performansta ciddi bir artış gözlenir.
  • Kadınlarda hormonal dengeyi sağladığı için menopozu çok daha rahat atlatmalarına vesile olur.
  • Kan sulandırıcı etkisi nedeniyle kalp krizi riskini azaltır.
  • Stres kaynaklı şeker hastalığında faydalıdır.
  • Metabolizmayı hızlandırdığı için kilo verme konusunda destekleyici tedavidir.

Herkese Uygulanabiliyor mu?

Bakla alerjisi (Favism) olanlara ve son 6 ay içinde ciddi bir akut infaktüs geçirenlere önerilmez. Bu iki durum dışında herkese uygulanabilir. Ancak doktor kontrolünde yapılması şarttır. Doktor gelen hastaların ihtiyaçları doğrultusunda dozu ayarlar. Kullanım amacına göre doz değişkenlik gösterir. Bu nedenle tedavi protokolünü bilen tecrübeli hekimler tarafından yapılması gereken ciddi bir uygulamadır.