Bağcılar Devlet Hastanesi, Merkez, Dr. Sadık Ahmet Cd No:5, 34200 Bağcılar/İstanbul

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon uygulamalarında cildin özelliğine, kıl yapısına göre farklı tiplerde lazer cihazları kullanılır; Nd YAG lazer, Alexandrite (iki sürümü mevcuttur, Candela ve Epicare) Diode next ve Soprano ıce lazer merkemizde kullanmakta olduğumuz lazer tipleridir.

Lazer Türleri ve Uygulanış Şekilleri Nasıldır?

Alexandrite lazer: Genelde açık renkli tenlerde ve koyu renkli tüylerde tercih edilen bu yöntem yaygın kullanım alanına sahiptir.

Nd YAG Lazer Epilasyon: Çok koyu cilt tiplerinde de kullanılan ND-YAG Lazer, özel bir soğutucu birimine sahiptir. Bu soğutucu kısım, üst derinin korunmasını sağlamaktadır. Özellikle erkeklerin yüz bölgesi lazer epilasyon seanslarında daha çok tercih edilmektedir. Yüz bölgesi vücudun en zor kısmıdır. Nd YAG lazer ile bu bölgede iyi sonuçlar alınır.

Diode lazer ve Soprana ICE Lazer : Bu lazer her kılda uygulanacağı gibi daha ince ve açık renk kıllarda da uygulanabilmektedir. Jellidir, ütüleme lazer de denir. Merkezimizde buz başlıklı iki dioede lazerimiz vardır. Bunlar; Next diode lazer ve Soprano ıce’dır. İkisi de tüm cilt tiplerinde uygulanabilen cihazlardır. Soprano özellikle yaz aylarında bile sürekli uygulanabilir. Buz lazer olarak da adlandırılır. Acı ve ağrı hissettirmeyen konforlu bir lazer epilasyon uygulamasıdır. 2x1cm’lik başlığı ile daha geniş alana uygulama yapılabilen Soprano buz lazerde seans süresi de buna bağlı olarak kısalır. Soprano buz lazer özel başlığı ile uygulama alanına buz tutarak acıyı ve ağrıyı ortadan kaldırır. Jel ile uygulanır.

Hangi Bölgelere Lazer Epilasyon Uygulanabilir?

Kol altı bölgesi, genital bölge (Hassas bölge), bikini bölgesi, kol, bacak, sırt, göğüs, yüz, ense ve boyun bölgelerine lazer epilasyon uygulanabilir. Bölgeye, cilt tipine ve kıl yapısına bağlı olarak farklı cihazlarla uygulama yapılmalıdır.

İşlem Öncesinde Ağrıyı Azaltıcı Krem Kullanmak Gerekir mi?

Kişinin acı eşiği ile ilgili bir durumdur. Gerekli durumlarda anestezik etkili kremler kullanılabilir. İşlemden yarım saat önce sürüp streç film ile cilt kapatılırsa emilimi daha iyi olur. İşlem yaptıracak kişiler için konfor sağlamaktadır.

İşlem Ne Kadar Sürer?

Bölgeye ve cihaza göre değişir. Örneğin bazı işlemler, Candela’da yarım saatte bitiyorsa Nd: YAG’da 90 dakikada biter. Nd:YAG’ın başlığı küçük, atış alanı dardır, diğerinin daha büyüktür. Ancak ikisinin de ihtiyaç duyulduğu alanlar farklıdır.

Kıl ve cilt yapısına göre cihaza karar verilir. İşlem sonrası kontrol seansları yapılır, kontrollerde kılın dökülmesine, incelmesine karşı cihaz değişikliğine de gidilebilir. Kaç seans olması gerektiğine de yine kişinin cilt ve kıl tipine göre karar verilir ancak en az 8 seans önerilir.

İşlem Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İşlemlerden sonra en az sekiz saat uygulama yapılan bölgeye su değdirilmemesi gerekir. Yaz kış fark etmeksizin özellikle yüz bölgesi için mutlaka güneş koruyucu kullanılmalıdır. İşlemlerden bir hafta sonra kese, peeling yapmaya başlamak gerekir. Nemlendirici kullanmak ihmal edilmemelidir. Nemlendirici kullanılmadığında batığa neden olur. Lazer cildi kurutan bir uygulamadır. Yoğun nemlendiricilerle cildi bol bol nemlendirmek bu nedenle çok önemlidir.

Bazı kişiler, kremin içeriğindeki E vitamininin kılları beslediğini düşünür ancak bu yanlış bir düşüncedir. Lazer sonrası kullanıma uygun özel kremler vardır ve bunlar kıl kökünü beslemediği için herhangi bir sıkıntı yaşanmaz.

Lazer Sonrası Kıllardan Tamamen Kurtulmak Mümkün müdür?

Lazer paketiniz bittikten sonra yılda bir ya da iki kez koruma seansı almakta fayda vardır. Yaza ve kışa girerken birer seans alınması önerilir.

Esteworld’de erkeklere de tüm vücut lazer epilasyon yapılmaktadır. Bu konuda deneyimli erkek uzmanımız vardır.

Hangi Durumlarda Yapılmaz?

  • 18 yaşın altındaki kişilere yapılamaz. Yapılmasını gerektiren bir durum varsa ailesinin onay formu doldurması gerekir.
  • Hamilelik ve emzirme döneminde yapılamaz. Emzirme dönemi bittikten 6 ay sonra seanslara başlanabilir.
  • Işığa duyarlılık gösteren bazı ilaçlar vardır. Bunları kullanması gereken kişilere de yapılamaz. İlk görüşmede zaten kişinin hangi ilaçları kullandığı sorulmaktadır.
  • Çok hassas cilt yapısına sahip kişilerde küçük bir bölgede deneme yapılır ve buna göre işleme devam edilip edilmeyeceğine karar verilir.