Bağcılar Devlet Hastanesi, Merkez, Dr. Sadık Ahmet Cd No:5, 34200 Bağcılar/İstanbul

Kulak Estetiği

Karşıdan bakıldığında kulakların her iki yanda normalden daha fazla açık görüldüğü durum kepçe kulak olarak adlandırılır. Çocukluk çağından itibaren yapılabilen kepçe kulak ameliyatları ile bu sorunu ortadan kaldırmak mümkündür.

Kepçe Kulak Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatlarında genellikle lokal anestezi tercih edilir. Ancak hasta küçük yaşta ise ya da hastanın seçimi halinde genel anestezi ile de gerçekleştirilir. Ameliyat yaklaşık olarak 1,5 saat sürer.

Kulak arkasından yapılan bir ameliyattır. Halk arasında “iple asma” olarak bilinen bir yöntem var. Bu yöntemde kulak derisi hiç açılmadan, sadece dikişler yardımı kulak kepçesine kısmen şekil verilir. Ancak bu doğru ve tavsiye edilen bir yöntem değildir. Bu metotla dikişin kıkırdağı yırtması halinde kulağın eski haline gelme riski söz konusudur.

Plastik cerrahlar tarafından tercih edilen ve kalıcı çözüm olan yöntem farklıdır. Cerrahi olarak sadece kulağın arkasında iz kalacak şekilde 3-4 cm’lik bir kesi açılır. Bu şekilde kıkırdak şekillendirilir Dikişler yardımı ile kalıcı olarak çözüm bulunur.

Hastanın yaşının ameliyat başarısına etkisi yoktur. Sadece tüm ameliyatlarda olduğu gibi ileri yaşlarda iyileşme süresi daha uzun sürer. Yaş ilerledikçe iyileşme dokusu daha yavaş olur.

Estetik Göz Kapağı Ameliyatı (Bleforasti) Nedir?

Yaşın ilerlemesiyle ve yerçekiminin de etkisi ile kaşlarda, üst ve alt göz kapaklarında deri gevşemesi, fazlalığı, sarkması oluşur ve bununla birlikte özellikle alt göz kapaklarında yağ dokularının öne doğru fıtıklaşması ile torbalanma olabilir. Bu durumun estetik görünüm bozukluğuna neden olması yanında, sarkık haldeki üst göz kapaklarının gözün önünü kapatması ile kişinin görmesini engelleyebilir. Estetik göz kapağı ameliyatı ile fazla deri alınır ve ayrıca fıtıklaşmış yağ dokusu önündeki zar kuvvetlendirilir ve-veya fazla görülen yağ kitlesi alını. Bu şekilde hem güzel bir görünüm elde edilir hem de kişinin rahat görmesi sağlanmış olur. Üst göz kapağında kapak boyunca iz kalır. Ancak bu iz kapak kıvrımına uydurulacağı için sadece çok yakından bakıldığında görülebilir haldedir. Alt kapakta ise kirpiklerin hemen altında bir iz kalır, izin devamı yan tarafta normal deri çizgisi gibi durur. Göz kapakları insan vücudunun en az iz bırakan bölgesidir.

Kimler Bu Ameliyat İçin İyi Bir Adaydır?

Genellikle 30 yaş üzeri, üst ve alt gözkapaklarında sarkma ve torbalaşma meydana gelmeye başlamış, başka sağlık problemi olmayan kişiler bu ameliyat için adaydır.

Ameliyat

Ameliyat hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde ve ameliyathanede yapılır. Lokal anestezi ve intravenöz sedasyon (Damar yolu ile uyutma) yöntemi tercih edilir. Hastanın mevcut şikayetlerine göre sadece üst, veya alt kapaklar ya da hem alt ve üst kapaklar aynı anda ameliyat edilebilir. Ameliyat ortalama 1-1.5 saat sürer. Aynı gün eve çıkmak mümkündür.