Bağcılar Devlet Hastanesi, Merkez, Dr. Sadık Ahmet Cd No:5, 34200 Bağcılar/İstanbul

Hakkımızda

1969 yılında İstanbul'da doğan Mehmet Bozkurt, ilkokulu Amerika’da tamamladıktan sonra, ortaokul ve liseyi İstanbul Özel Moda Okulalarında tamamlamıştır. 1986 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA)’da tıp eğitimine başlamıştır. 1992 ve 1993 yıllarında ECFMG VE USMLE sınavlarını vermiştir. 1992 yılında Tabip Teğmen olarak mezun olmuştur. 3 sene boyunda Bolu 2. Komando Tugayında kıta hizmeti görevinde bulunmuştur. 1995 senesinde, Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahisi anabilim dalında uzmanllık eğitimine başlamıştır. Uzmanlık eğitimi sırasında, Almanya’da Orthopädie Klinikum König Ludwig-Haus Würzbug’ta gözlemci olarak, Amerika’da State University of NewYork Health Science Center at Brooklyn ve New Jersey The Glasgold Group hastanelerinde gönüllü olarak çalışmıştır.

2001-2003 yıllarında GATA’dan Plastik, rekonstruktif ve Estetik cerrahi uzmanı tabip is olarak mezun olmuştur. Aynı sene Diyarbakır askeri hastanesinde göreve başlamıştır. Buradaki görevi 2 sene sürmüştür. 2004 yılında Girne Askeri hastanesinde görev yapmıştır.

2005 yılında Yrd. Doc. Dr. Olarak Dicle Üniversitesi Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi Anabilimdalı ve Yanık merkezinde göreve başlamıştır. Burada görev yaptığı süre boyunca başta yanık olmak üzere birçok rekonstruksiyon alanı ile ilgilenmiştir. 2006 Resarch Fellow olarak James Zins ve Maria Siemionow, 2011 James Zins, MD ve Risal Djohan, MD ile çalışma fırsatı oldu. Clinic Fellow Amerika’da Cleveland Clinic’te post doct olarak rekonstrüktif mikrocerrahi alanında çalışmalar yürütmüştür. Dicle Üniversitesinde 2010 yılında doçent ünvanını almıştır. 2013 yılında el cerrahi ve ağız yüz cerrahi yan dal unvanını almıştır. 2013-2017 yılları arasında İstanbul Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesin’de görev yapmıştır. 2017 yılında Profesör ünvanı aldı, aynı sene İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik cerrahi anabilim dalında eğitim sorumlusu olarak göreve başladı. Birçok uluslararası ve ulusal dergide hakemlik yapan Dr Bozkurt sayısız bilimsel kongre ve toplantıda, sözlü sunum ve oturum başkanlığı yapmıştır. Ayrıca uluslarası dergilerde 100'e yakın, ulusal dergilerde 50'ye yakın makalesi bulunmaktadır. Biyomalzeme ve biyomühendislik doktorası olan Dr Bozkurt, kök hücre uygulamaları, yanık rekonstruksiyonunda basında sıklıkla yer almıştır. Evli ve 2 çocuk babası olan Dr Bozkurt 2017 yılından itibaren İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışmaktadır. 2018 yıından ihtibaren American Society of Plastic Sugeons (ASPS) ve International Federation for Adipose Therapeutics and Science (IFATS) üyesidir. 2018 yılında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Biyomühendislik fakültesi Kurucu üyesi olup, aynı sürede doktoraya başlamıştır.

Uzmanlık Alanları

Eğitim hayatı süresince günümüze kadar aldığı eğitimler.

 • Yanık Rekonstrüksiyon
 • Plastik Cerrahi
 • Estetik Cerrahi
 • El Cerrahi
 • Ağız ve Yüz Cerrahi
 • Rinoplasti
 • Biyo Malzeme
 • İleri Biyo Malzeme
 • İlaç Salınım Sistemleri
 • Biyoseramik
 • Nano Tıp
 • Hücre Kültürü
 • Yapay Orgran Tasarımı
 • Biyolmalzeme Katekterizasyonu
 • Mikronano Biyo Fabrikasyon
Buraya Metin Gelecek

Değerlerimiz

Cleveland

Cleveland Clinic, ABD’de Mayo Clinic ile beraber entegre sağlık modelini en başarılı şekilde uygulayan sağlık kurumlarının başında gelmektedir. Dünyanın her yerinden gelen istekli ve yetenekli hekimlere kapılarını açması ve onlara her türlü olanağı sağlayan sistemiyle ilklere ev sahipliği yapmıştır. Her yıl scorlama yapılmaktadır ve en iyi hasteneler arasında ilk ikinci sırada yer almaktadır. Burda kaldığım sürede Francis Papay MD, James Zins MD, Maria Siemionow MD, Risal Djohan MD ile çalışma fırsatım oldu. Grey's Anatomy kitabının yazarlarından Richard Drake’ın Anatomy laboratuvarında kadavra çalışma fırsatım oldu. Başarılı bilim insanlarıyla çalışmak, geliştirmek istediğim bir çok araştırma ve sağlık modellerininin zeminini oluşturmuştur.


Araştırma enstitüsü olan Lerner Research Institute, araştırmacılarını tam zamanlı olarak ayrı bölümlerde enstitüleştiren bir kuruluş olarak Cleveland Clinic’in araştırmaya verdiği önem çok fazladır. Dünyada bilim alanındaki tüm ilkler; ilk Diyaliz makinası, yüz nakilleri, Transplantasyon,yapay kalp, en iyi kalp nakilleri, ilk kombine ameliyatlar burada yapılmıştır. Hastanenin klinik hizmetleri çerçevesinde de Lerner Araştırma Enstitüsü ile entegre olarak veya bağımsız çok fazla klinik çalışmaları yapılmaktadır.