Bağcılar Devlet Hastanesi, Merkez, Dr. Sadık Ahmet Cd No:5, 34200 Bağcılar/İstanbul

Fibrolast

Fibroblast, bağ dokunun temel hücreleridir ve vücutta oldukça önemli görevleri vardır. Fibroblastların en önemli görevi, cilt için son derece önemli olan, cilde parlaklık ve esneklik sağlayan kollajen ve elastin üretiminin sağlanmasıdır.

Fibroblast, bağ dokunun temel hücreleridir ve vücutta oldukça önemli görevleri vardır. Fibroblastların en önemli görevi, cilt için son derece önemli olan, cilde parlaklık ve esneklik sağlayan kollajen ve elastin üretiminin sağlanmasıdır. Ayrıca, ciltte herhangi bir hasar meydana geldiğinde, organizmanın yara tedavi sistemini harekete geçirmekle görevlidirler.

Fibroblast uygulaması şu şekilde olmaktadır: Cildin güneş görmeyen kısmından örneğin kulak arkasından mercimek büyüklüğünde (3-4 mm) ve estetiği bozmayacak bir şekilde küçük bir parça alınır. Bu fibroblastlar TC Sağlık Bakanlığı'nın onayladığı bir laboratuvara gönderilir. Ayrıca kişinin kendisinden alınan kandan serumu ayrıştırılarak kültür ortamına konulur. Kültür sonucunda (4-6 hafta içinde) fibroblastlar yeterince çoğaltılır. Çoğaltılmış fibroblastlar hastanın hekimine gönderilir ve hekim vücudun gerekli yerlerine çok ince bir iğne ile enjekte eder. Bu tedavi belli aralıklarla 2-3 seans yapılmaktadır. Her bir seansta 1-2 ml fibroblast verilir. Geri kalanı dondurularak laboratuvarda saklanır.

Fibroblast Tedavisi Nedir?

Organizmada bulunan fibroblastlar, zaman içerisinde elastin ve kollajen üretme yeteneklerini kaybederler. Özellikle cildin güneşe maruz kalan bölgelerindeki fibroblastlar zamanla bozulur ve sayıları azalır. Cildin esnekliği kaybolur, kırışıklıklar oluşarak, çökme ve sarkma gibi durumlar gözlenir. Bu etkiler, kişinin kendisinden alınan dokudan elde edilen fibroblastlar ile tedavi edilir.

Fibroblast Tedavisinin Avantajları Nedir?

Fibroblastlar, kişinin kendi dokusundan elde edilen hücreler olduğundan dolayı doğal bir uygulamadır ve uygulandığında doğal bir görünüm sağlarlar.Kişinin kendi dokusundan elde edilen hücreler olduğundan dolayı herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmazlar.

Fibroblast tedavisi uzun sürelidir. Fakat bu süre, kişinin yaşam kalitesi, sigara ve alkol kullanımı, stres unsurları, cilt yapısı, su tüketimi, yaşı, genetik yapısı, mimik yapısı ve UV gibi dış etkenlerden etkilenir. * Karsinojenik değildir. * Toksik değildir. * Teratojenik değildir. * Alerjik değildir.