Bağcılar Devlet Hastanesi, Merkez, Dr. Sadık Ahmet Cd No:5, 34200 Bağcılar/İstanbul

Botoks Uygulamaları

Dış derinin renk kaybına uğramasıyla oluşan beyaz plaklarla seyreden bir deri hastalığı olan Vitiligo, yara, yanık ve jilet izleri tedavisi artık mümkün. Avusturalya’lı bir plastik cerrahın geliştirdiği hücre spreyi tedavisi artık Türkiye’de de uygulanıyor. Türkiye’de uygulanan bu yöntemle deride meydana gelen renk değişikliklerini, yara, yanık ve jilet izlerini basit bir operasyonla tedavi ettiklerini ve yüzde 70 ile 90 başarı sağladıklarını belirtiyor.

Genetik mühendislik tedavisi olan hücre spreyi yöntemi bekleyip üretilen bir uygulama değil anında yapılarak, hastanın kendi hücreleri yerine konuluyor ve yeniden canlanıp çoğalması sağlanıyor. Halk arasında beyaz leke ya da ala hastalığı adı ile bilinene Vitiligo bağışıklık sisteminin yanlış programlanarak, ciltte bulunan dost melanositlerin (cilde renk veren hücreler) görevinin kısıtlanmasıyla ortaya çıkıyor. Sorunlu bölgelerde cilde rengini veren melanositlerin kısıtlanması nedeniyle cilt, tüyler ve kıllar beyaza dönüşüyor. Hastalığın toplumda görülme sıklığı yüzde 1 ila 4 arasında bulunuyor. Türkiye’de ortalama 2 milyon kişi vitiligo adı verilen deri hastalığına sahip. Vitiligo, yara, yanık ve jilet izlerinden hastalar psikolojik olarak etkilenirken, çevrelerindeki insanların sürekli olarak izlere bakmasından rahatsız oluyorlar.

Meme ucu, dudak, gözkapağı, kulak gibi zor bölgeler dahil eller, kollar, gövde ve bacaklara uygulanan hücre spreyi yönteminin ardından 1 hafta boyunca pansuman kapalı kalıyor, hücreler yerine yapışıyor. Uygulandıktan sonra ki bir aylık sürede lekeli olan bölgede çillenme adı verilen yeni deri oluşumu başlıyor sonrasında da cilt yavaş yavaş normal rengini almaya başlıyor. Uygulama 1 ila 3 ay arasında sonuç veriyor.